
(Vad passar bättre än att fylla en rött collegemugg?)
TREADSTONE DAGBOK (I LA): DEL4 – Megahit, finska nödraketer och röda collegemuggar
Jää jää jää!!!
Nu är det ett gäng snurriga skallar som sitter på ett hotellrum och försöker sortera ut vad vi har gjort och vad vi ska göra de närmsta dagarna.
(Enio (Peters 3-åriga son, Peter Atanasoff & Jonas, tre olika generationer rock n roll)
(Mixerbord som står i den anrika studion Sunset Sound)
Igår fick vi äran att tillsammans med vår nyvunna partner in crime, Peter Atanasoff, besöka Sunset Sound studion vilken "Exile On Mail Street" (Rolling Stones), Van Halen, Audioslave osv har spelat in i. Annars bestod hela gårdagen av att sitta i studion och försöka hinna med att spela in så många demos som möjligt på de låtar vi skrivit hittills. Vi är något jäkligt bra på spåren kan jag avslöja 😉
(Hemma i Scott Stevens studio, låtidéerna haglar)
Imorse var det tidig väckning för att dra till Elysian Park där vi tillbringat hela dagen hemma hos Scott Stevens, fantastiskt skön snubbe som skrivit mycket ihop med Shinedown, Sick puppies, Halestorm osv. Lite konstig känsla när man som vi, som i vanliga fall skriver allting själva, kommer hem till en snubbe som förstått sig på oss bättre än oss själva… Det resulterade i alla fall i en jävla megahit!!! Kul med nya bekantskaper 🙂
(Vad säger du Scott, låter det här riffet bra? Jonas är på bästa sånghumör!!)
Nu väntar en vecka till av sköna, konstiga människor, hittills har ju alla levererat så snart springer vi väl in i ett rejält bottennapp… Jocke har tydligen laddat upp med nödraketer i studion för det ändamålet (japp, han är från Finland) så vi tar oss säkert ur det också i värsta fall.
( Vem vinner matchen, Scott eller Jonas? Dags för energipåfyllning, detta köps bäst på Starbucks säger Jonas)
Dagens Vinnare:
Skypesamtalet med vår producent Peter Månsson inatt som nådde såna otroligt höga höjder så inte ens Göran Kropp hade vågat sig på det utan syrgas.
Dagens Förlorare: Att det helt plötsligt bara är en vecka kvar innan vi drar hem.
Outsider/Bubblare:
Peter Atanasoff! Mer feeling i en trött gammal turnékropp har man nog aldrig sett… Vi extraknäckte som barnvakter åt hans 3-åriga son igår och han hade en förkärlek för att stoppa in distpedaler i tramporgeln i studion vilket aldrig kan vara bra.
Nu bär det av ut i Hollywoodnatten!
(Mer rock n roll är den här flaskan blir det inte, Hell Yeah!!)
Jää jää jää!!!
/Jonas, Nisse & Jocke
Info om Treadstone:
Jonas Hermansson: Sång & Gitarr
Nisse Westfelt: Trummor
Joakim Hemming: Bas
http://www.treadstoneofficial.com/
http://www.facebook.com/TreadstoneOfficial