
Italiensk / Amerikanska bandet KLOGR, som gjorde en lyckad spelning på Sweden Rock Festival 2013 har i dagarna släppt ny video till kommande albument Black Snow. Videon är till singeln "Draw Closer".
Det var i samband med att Sweden Rock Festival annonserade ut bandtävlningen inför SRF2013 som jag upptäckte KLOGR och fastnade för deras sound. Och har sedan dess följt deras väg intresserat. Och med singelsläppet nu som jag verkligen ser deras potential att fortsätta med sitt hårda och tunga sound.
Har du lyssnat tidigare på KLOGR så känner du genast igen det blytunga soundet som de haft med sig sedan tidigare, har du inte hört dem tidigare så föreslår jag att du genast söker upp dem och lyssnar av deras tidigare alster.
Draw Closer visar verkligen hur bandet utvecklar sig, och det ger otroligt mycket mersmak inför kommande release av albumet som är planerat till den 11/3-2014.
Enligt bandet själva så kommer albumet innehålla 12 tunga spår.
Fakta:
GABRIELE “RUSTY” RUSTICHELLI – Sång & Gitarr
GIAMPI – Gitarr
JOBA – Bas
STE – Trummor
Skivor:
DRAW CLOSER (Single) – 4/2-2014
TILL YOU TURN (EP) – 26/2-2013
KING OF UNKNOWN (Single) – 27/11-2012
TILL YOU DECAY (EP) – 19/1-2012
- REENACT Släpper nytt - 2015-07-18
- Fearless – Hillbilly for Life - 2015-03-11
- DEGRADEAD Live at Wacken 2014 - 2014-11-16