
Framgångsrika och prisbelönade Crucified Barbara är redo att ta över världen. Idag släpps nya videon/singeln Lunatic #1 från hyllade skivan In The Red och i morgon drar turnén med Girlschool igång i Kalifornien.
Foto: Linda Åkeberg
Lunatic #1 är en av bandets favoritlåtar på senaste albumet In The Red. Det är en stark låt om laganda, positiv energi och att man tillsammans med rätt teamplayer kan nå hur långt som helst.
”Låten hade ett skal men den saknade en röd tråd och kändes inte färdig. Jag hamnade på en clinic med en av Sveriges främsta hoppryttare, Jens Fredricson, som pratade om hur han klättrat upp till elitnivå genom att maxa träning och inställning. Samtalet med honom gick rakt in, jag kom hem med helt ny inspiration och nya insikter, och texten skrev klart sig själv. Lunatic är en av Jens bästa hästar och fick bli låttiteln som ett litet (hemligt) tack från mig för den välbehövliga kicken att satsa ännu hårdare. Men för bandet så symboliserar låten lagandan som rådde när vi i Crucified Barbara gav 110% och på 6 månader tillsammans, varje dag, sågs och jobbade oss fram till vårt bästa album – In The Red.” Mia Coldheart
CRUCIFIED BARBARA – Lunatic #1
Den 20 maj inleder Crucified Barbara sin turné med Girlschool.
20 maj- Ramona, CA – Ramona Mainstage
21 maj – Las Vegas, NV – Vamp’d
22 maj – Los Angeles, CA – Whisky
24 maj – San Francisco, CA – Slims
27 maj – Portland, OR – Bossanova Ballroom
28 maj – Seattle, WA – Studio 7
29 maj – Vancouver, BC – Venue
31 maj – Bozeman, MT – The Fault Line
3 juni – Kansas City, MO – The Scene
4 juni – Fridley, MN – GB Leighton’s Pickle Park
5 juni – Chicago, IL – Reggies
6 juni – Westland, MI – Token Lounge
7 juni – Toronto, ON – The Hard Luck
9 juni – Cleveland, OH – Beachland Ballroom
11 juni – Ottawa, ON – Mavericks
12 juni – Montreal, QC – Katacombs
13 juni – Londonderry, NH – Tupelo Music Hall
14 juni – Brooklyn, NY – Saint Vitus
SKRIBENT: Jonas Lööw (jonas.loow@rockbladet.se)