Det finns vissa artistbokningar som helt enkelt inte går att misslyckas med. Accept är en sådan bokning och från start till mål så har de Skogsröjets publik som i en liten ask.
Helt ärligt kan vi gå vidare från allt snack om UDO. De som är bevandrade inom rockvärlden har vid det här laget accepterat Mark Tornillo som sångare i den klassiska heavy-metal institution som Accept trots allt är och när bandet har en bra kväll så är det få saker som kan stoppa deras framfart. På Skogsröjet har Accept just en sådan kväll.
När mörkret lagt sig över Rejmyre och scenbelysningen lyser upp området samtidigt som de sylvassa riffen och tunga trumslagen sveper ut över publiken, med en glatt poserande och stencool Wolf Hoffman i spetsen samt Tornillos sylvassa pipa som bryter igenom barriären av allt annat ljud, så är det ingen tvekan om att det är headliner som anlänt. Det blir inte mycket till mellansnack under den här spelningen utan bandet har uppenbarligen bestämt sig för att helt enkelt bara köra gasen i botten och det gillas!
Setlisten innehåller i stort sett allt man kan förvänta sig av en Accept-spelningen, där vi har att göra med en bra avvägning av både nytt och gammalt material. Från nya skivan får vi spår som “Humanoid” och “Straight Up Jack” som ändå tycks ha integrerat sig väl hos fansen och låter både nutida och tidlösa denna kväl. Som allra mest effektivt blir det förstås i klassikerna, men bandet ska ha ett stort plus för sättet de framför det hela på. Wolf är ständigt framme vid scenkanten och spelar bättre än vad han gjort någon tidigare gång jag själv bevittnat bandet och hans energi smittar av sig på såväl publik som övriga bandmedlemmar.
Klassiker som “Midnight Mover“, “Princess Of Dawn“, “Fast as a Shark” och den alltid så maffiga “Balls to the Wall” framförs med glödande inlevelse och musikalitet. Accept river inte bara av dessa låtar för att de “måste”, utan för att de faktiskt själva älskar dessa låtar. Stor eloge för den spelglädjen! I “Fast as a Shark” tillåter jag även mig själv att blunda och Mark Tornillos sång påminner vid flera partier som Brian Johnson från ACDC. Inte alls illa!
Jag ser fram emot tills Accept återvänder till Sverige senare i höst. De kan sin publik och de kan leverera heavy-metal av finaste kvalitet.
TEXT: André Millom (andre.millom@rockbladet.se)
FOTO: Roger Johansson (roger.johansson@rockbladet.se) och Josefin Tiderman
KONSERT: Accept
PLATS: Skogsröjet 2024, Rejmyre
DATUM: 2024-08-03
- INTERVJU: Mikael Stanne, The Halo Effect - 2025-01-19
- INTERVJU: Heavy Load-sångaren Ragne bokdebuterar med “Metallens Sång” - 2024-12-03
- Ett något ojämnt Cradle of Filth utklassas av förbanden - 2024-11-19