LASTKAJ 14 GÖR SVERIGETURNÉ

I höstas släppte Lastkaj 14 sitt sjätte album “Djävulskorset” och nu ger de sig ut på turné med ett flertal stopp runt om i landet. Kolla in var de spelar här nedan.

Lastkaj 14 räknas numera som ett av landets största punkband. Efter otaliga turnéer runt om i landet i mångas år har de byggt upp en stabil skara fans.

Eller som de själva säger:

Annons 

 

Annons 

 

“När Lastkaj 14 hösten 2024 släppte sitt sjätte album “Djävulskorset” öppnade de den sjunde portalen! Under 2025 kommer denna portal att visa om världen har en chans eller om vi alla är dömda! Lastkaj kommer i alla fall att åka jorden runt och prata trallpunk, jämlikhet och solidaritet samt berätta om ett sjukt samhälle! Det har alltid varit jävligt nästan och nu är vi nästan där.”

Turnén kommer till:

31/1 – Kristianstad, Biljardkompaniet

1/2 – Oskarshamn, Roque Club@Strike

15/3 – Karlshamn, Loch Ness Bar

28/3 – Trollhättan, N33

29/3 – Västerås, Paff@O´Learys

11/4 – Göteborg, Filmstudion 2

12/4 – Eskilstuna, K100

25/4 – Linköping, Platens Bar

26/4 – Sala, Rockland

9/5 – Piteå, Acusticum

10/5 – Skellefteå, Folkets Hus

Relaterade artiklar