Bloodywood ger ordet “intensitet” ett ansikte

Bloodywood är det första indiska metalbandet som legat på Bilboardlistan. Deras unika mix av metal, rap och indisk folkmusik har minst sagt tänjt på dem konventionella gränserna och just nu är bandet ute på sin första Europa-turné. Rockbladet var på plats under bandets spelning på Debaser i Stockholm.

Annons 

 

Debasers scenutrymme är i minsta laget för den här styrkan när inte mindre än sex bandmedlemmar äntrar scenen och då det endast är trummisen Vishesh Singh som håller sig till en punkt, medans övriga far runt som riktiga yrväder. Man kan verkligen inte anklaga bandet för att spara på krutet när de direkt river av en av sina hits, den hetsiga “Dana-Dan” vilket är en låt som berör ämnet kvinnomisshandel. Tungt budskap men också tungt och intensivt rent musikaliskt där sångaren Jayant Bhadula inte gör något annat än att elda på publiken som headbangar frenetiskt i låtens crescendo. Jublet efter sluttonen ekar upp mot taket och Jayant samt bandets andra sångare (som står för rap-partierna) Raoul Kerr ler stort åt det fina mottagandet. Och då är detta alltså bara kvällens första låt.

Det dras inte ner på tempot. Kvällens andra låt är den nyare singeln “Nu Delhi“, som även den är sjukt intensiv och har ett tempo som öppnar upp för både band och publik att gå bananas. Jayant och Raouls kemi uppe på scenen är väldigt stark och båda två är frontmän som med råge vet hur man ska ta sin publik. Medans de eldar på publiken till diverse moshpits (tror för övrigt aldrig jag tidigare har bevittnat så många moshpits på Debaser som under denna spelning) så står bandets huvudsakliga kompositör Karan Katiyar i mitten av scenen med en allmänt cool aura och briljerar med både sitt gitarr och flöjtspel.

Det man kan konstatera är att under Bloodywoods spelning så har du aldrig tråkigt. Den som önskar att mata på i en moshpit har all möjlighet till det, headbangarmuskeln får sannerligen slita hårt och bandets energi är av sällan skådat slag. De är så sammansvetsade och den här unika mixen av musikgenrer gifter sig så oerhört bra med varandra och klättrar flera piedestaler i liveformatet. När Sarthak Pahwa ger sig ut i publikhavet med sin dhol (googla det instrumentet om det behövs) och går loss tillsammans med fansen så kan man inte göra annat än att skaka på huvudet och le. Det här bandet behöver en större scen vid nästa besök för att kunna ge utlopp för all energi. De ger sannerligen ordet “intensitet” ett ansikte.

Fotnot: Supportakter för kvällen var Demonic Resurrection och Calva Louise, där framförallt den sistnämnda gav ordentlig mersmak med sin aggressivitet och fingertoppskänsla. Kolla upp dem, för all del.

TEXT: André Millom (andre.millom@rockbladet.se)
FOTO: John Karlsson (john.karlsson@rockbladet.se)
KONSERT: Bloodywood
PLATS: Debaser, Stockholm
DATUM: 2025-02-24

Relaterade artiklar