NYTT ALBUM: Sarayasign – Shadows Of The Dying Light

Sarayasign släpper idag sitt efterlängtade album Shadows Of The Dying Light. En skiva som representerar en ny nivå av cinematisk ambition och hunger inom bandet — ett mörkare, tyngre och mer känslosamt kapitel i SARAYASIGNs värld.

Bandet berättar:

Vi är otroligt stolta över att äntligen släppa vårt nya efterlängtade album “Shadows Of The Dying Light.”

Den här skivan representerar en ny nivå av cinematisk ambition och hunger inom bandet — ett mörkare, tyngre och mer känslosamt kapitel i SARAYASIGNs värld.

Tillsammans med Jakob Herrmann och Jacob Hansen har vi arbetat hårdare än någonsin för att ge er den bästa möjliga ljudbilden och produktionen, men också en känslomässig platta med djup och tyngd i sann SARAYASIGN-anda.

Vi har lagt ner hela våra hjärtan och själar i varje ton, och vi är övertygade om att det här är en skiva som inte kommer att göra er besvikna.

Vi hoppas att ni kommer att älska den lika mycket som vi gjorde när vi skapade den.

Välkommen till Kapitel III — Shadows Of The Dying Light!

Sarayasign – Shadows Of The Dying Light – ute nu på Black Lodge Records / Sound Pollution.

Relaterade artiklar