Truckfighters betygsätter Truckfighters

De svenska fuzzlegenderna Truckfighters släppte häromveckan sitt sjätte studioalbum, Masterflow. Det är första plattan sedan 2016 års släpp V. Oskar “Ozo” Cedermalm och Niklas “Dango” Källgren gick igenom bandets hela albumkatalog, valde ut personliga favoritlåtar och satte betyg.

Dango: – Alla plattor får givetvis maxbetyg eftersom när man är i zonen och gör en platta, gör man det man gillar då, och det representerar var man var i livet. Alla plattor är guld på sitt sätt, så att säga. Det är alltid svårt att definiera sin egen musik, och att betygsätta den objektivt är nog omöjligt.

Gravity X (2005)

Ozo: Ja du, en klassiker. Svårt att ta in att man faktiskt skapade något för drygt 23 år sen som fortfarande håller och som blivit en klassiker i stonerkretsar. 
Dango: Desert Cruiser var första låten vi skrev. På den här tiden var allt nytt och häftigt och vi formade fortfarande vårat sound, som på en fuzz-split och två demo-EP:s innan varierat ganska mycket. Kommer ihåg att det var ett jäkla driv periodvis, men även att vi hamnade i att det inte blev klart på vad vi tyckte var för länge. Det löste vi med att jobba skift i studion, där jag, Ozo och Fredo (vi var två gitarrister på den tiden) delade upp dygnet mellan oss.

Betyg, Ozo: 8
Betyg, Dango: 10 
Favoritlåtar, Ozo: Momentum, Manhattan Project. 
Favoritlåtar, Dango: Desert Cruiser, Manhattan Project

Phi (2007)

Ozo: Uppföljare till Gravity, kanske låter aningen mer metal. Hade man mixat den i dag kanske den hade fått lite annan kostym, men å andra sidan: skivorna är ju som de är för att de kom när de kom, och att de låter på lite olika vis. Underskattad och kanske lite bortglömd skiva som har många riktigt, riktigt sköna låtar.
Dango: Har några mycket feta låtar såklart! Som Ogge säger drog vi lite mer åt metal här. Det kom 2007, och det var också året vi gjorde typ 35 gig med våra hjältar i Fu Manchu, något som blev starten på ett litet genombrott i genren. Det var även denna albumcykel vi var med i Svenska MTV Fuzz och spelade playback i deras studio utan publik – en udda upplevelse, men vi kan i alla fall säga att vi varit med i MTV.

Betyg, Ozo: 7
Betyg, Dango: 10
Favoritlåt, Ozo: Fortyeight och The Game
Favoritlåt, Dango: The Game, Kickdown, Chameleon

Mania (2009)

Ozo: – Helt annat sound, mer träig och tidigare en av mina favoritskivor. Kanske inte att alla låtar håller 10 av 10, men det är också styrkan med skivan: att det är så pass olika låtar. Här börjar vi nog hitta vad som i dag kan betraktas som Truckfighters – lite mer progressivt och melankoliskt kanske?

Dango: – Otroligt tydligt men ändå fett ljud lyckades vi få till på denna skiva. Den blev till och med omnämnd i en hi-fi tidning som förslag på referensskiva för att testa sin stereo, och då främst basregistret, haha. Första gången vi gjorde en låt på över 10 minuter, och den är ju också en av de bästa.

Betyg, Ozo: 9,5
Betyg, Dango: 10
Favoritlåt, Ozo: Majestic
Favoritlåt, Dango: Majestic, Last Curfew

Universe (2014)

Ozo: – Låtmässigt tycker jag den här skivan är ruggigt bra – en del väldigt komplexa låtar, men som ändå känns svängiga och okrångliga. Sen kan jag tycka att soundmässigt är den aningen ojämn: vissa låtar låter helt magiskt, medan några ställen kanske man skulle gjort om en aning. 

Dango: – När vi skulle göra den här plattan drabbades vi lite av prestationsångest och det tog flera månader innan vi tyckte att något vi gjorde var bra nog. När låtarna väl var komponerade och inspelade fortsatte detta i mixläge, då vi mixade om flera gånger för att vi inte var nöjda. Svårt att säga exakt vad det berodde på, men ett par år innan denna platta kom ”vår” mockumentärfilm Truckfighters ut och vi hade fått ganska mycket mer fans än tidigare. Vi hade även börjat jobba med ett management i Tyskland och signat på Sony i Skandinavien, så det var nog helt enkelt lite press vi satte på oss där. Plattan blev guld till slut, men vi hade inte behövt krångla så – det var minst sagt utmattande att göra denna skiva.

Betyg, Ozo: 9 (10 låtmässigt)
Betyg, Dango: 10
Favoritlåt, Ozo: Mastodont
Favoritlåt, Dango: Get Lifted, The Chairman

V (2016)

Ozo: – En något svulstig produktion – tycker den känns lite för ”mätt” att lyssna på. Låtmässigt är den bra, men vi har krånglat till det lite i onödan ibland. 

Dango: – Det är nog vad som kommer bli vår peak i att dra åt det progressiva hållet. Det är mycket udda taktarter, många olika delar i vissa låtar. Kräver lite mer fokus och inlyssning än våra andra skivor för att uppskattas fullt ut. 

Betyg, Ozo: 8
Betyg, Dango: 10
Favoritlåt, Ozo: Calm Before the Storm
Favoritlåt, Dango: The Contract

Masterflow (2026)

Ozo: – 10 år senare kommer en ny skiva. Men musik funkar så: man ska inte bara spela eller göra musik för sakens skull, man ska vilja det. Det ska finnas ett genuint sug, och det hann det verkligen komma inför den här skivan. Första skivan på väldigt, väldigt länge som jag känner mig mer upprymd och upplyft när vi spelade in – tidigare har man känt sig mentalt helt dränerad. 

Dango: – Fantastisk skiva, haha. Senaste skivan är ju alltid guld, därför har jag gett alla maxbetyg. När vi väl fick feeling och bestämde oss för att det var dags att göra en skiva till så gick det ganska smidigt ändå. Vi var väldigt vuxna och bokade in tid för att komponera med ganska jämna mellanrum; vi gick inte och väntade på att få feeling. Lite kul att några riff som är med är gamla, som vi glömt att vi spelat in och återupptäckt. Min fästmö säger att det är vår bästa skiva, och hon vet! I övrigt ska det bli lite spännande och annorlunda att spela nya låtar live – det var ett tag sen, kan man lugnt säga. Premiärspelade Gath på förra årets Fuzz Festival i och för sig, men nu blir det ett set till runt 50% med nya låtar, skulle jag tro. Så kom på 2026 års Fuzz Festival!

Betyg, Ozo: 10. Låter larvigt och något alla band säger, men jag tycker verkligen att vi äntligen har gjort vår absolut bästa skiva. Tänk att det skulle ta 6 skivor för att komma dit.
Betyg, Dango: 10
Favoritlåt, Ozo: The Bliss, Carver, Gorgon. 
Favoritlåt, Dango: Carver, Truce

SKRIBENT: Fredrik Blid (fredrik.blid@rockbladet.se)

Relaterade artiklar