Nästa singel från nya Pretty Addicted, Blackened Chapter, bjuder på de blasfemiska tonerna i ”MOCK”.
Låten kombinerar influenser från black metal med aggressiv elektronika och skapar en mörk och kraftfull ritual som känns helt unik. Basgången är en slingrande liten öronmask som du bara måste klia på, trummorna slår mot dig som en våldsam ljudvåg och sångharmonierna låter som en ondskefull kyrkokör bestående av både morrande demoner och sjungande änglar.
Ute nu är detta det andra släppet från det nya albumet, som väntas ges ut 2027. Låten är en dramatisk och känslomässig kontrast till den tidigare singeln ”ROT”.
Efter att ha vuxit upp inom evangelikal kristendom och själv varit en hjärntvättad troende tillbringade sångerskan, låtskrivaren, producenten och frontfiguren Vicious tillräckligt mycket tid i kyrkan och i ett kristet hem för att känna Bibeln väl. Nu, stolt som någon som har ”fallit från nåden”, riktar hon strålkastarljuset mot hyckleriet och narcissismen hos den gud som påtvingats henne och västvärlden. I denna intensiva och kraftfulla låt använder hon orden från just den boken för att kasta ett ”ljus” över det som vi alla har fått lära oss är gott.
Låten kan nästan ses som ett kyrkligt verk i sig, vilket var helt avsiktligt. Den är skapad för att driva med deras lovsånger, men naturligtvis med en hädisk intensitet.
Den här låten kommer att trösta själarna hos dem som en gång gick vilse i en grym gudstro, tillfredsställa dem som bara vill förlora sig i något tungt och provocera dem som anser sig vara heliga. Det är den perfekta stormen av kraft.
DU SKALL ICKE DRIVA MED GUD.
Text/foto: Pressmeddelande
- Hostilia släpper singeln “No mercy for the weak” från kommande skivan - 2026-10-09
- HateSphere släpper nytt album – Guillotine - 2026-10-09
- My Secret Garden synthfest - 2026-10-09

