Sharon Osbourne om Ozzfest 2027 och Back To The Beginning, The Movie

Sharon Osbourne om Ozzfests återkomst, Back To The Beginning-filmen, den planerade Ozzy-biografin och den kontroversiella AI-avataren


I en intervju med Metal Hammer bekräftar hon att Ozzfest återvänder 2027 – den turnerande festivalen som bidrog till att förändra metalscenen under slutet av 1990-talet och början av 2000-talet. Hon avslöjar också att festivalen kommer att hållas på Villa Park i Birmingham, samma arena som stod värd för Ozzys avskedskonsert, den stjärnspäckade Back To The Beginning-galan, som ägde rum den 5 juli 2025.

Det finns också planer på att återvända till Back To The Beginning. Den länge omtalade konsertfilmen från den historiska spelningen är äntligen på väg att släppas och kommer att innehålla framträdanden från samtliga artister som medverkade – däribland Metallica, Guns N’ Roses, Black Sabbath, och Ozzy själv.

– Den kommer. Den släpps i år, lovar Sharon Osbourne.

– Det mest värdefulla människor kan ge dig är sin tid, och alla tog sig tid mitt under sommaren för att vara med på den här konserten. Alla förtjänar att både synas och höras.

Mer kontroversiell är den AI-avatar av Ozzy som just nu utvecklas. Familjen Osbourne har slagit sig samman med teknikföretagen Hyperreal och Proto Hologram för att skapa en digital version av sångaren som fans ska kunna prata med och interagera med.
– Du kommer att kunna fråga den digitala Ozzy om vad som helst, och han svarar med sin egen röst – och svaren kommer att vara sådana som Ozzy själv skulle ha gett, sade hon under Licensing Expo 2026 i Las Vegas i maj.

Arbetet med den planerade Ozzy-filmen fortsätter, men vägen till bioduken har varit betydligt längre än familjen Osbourne hade räknat med.
– Vi är inne på vår andra manusförfattare nu. Den första skrev tre olika versioner av manuset, men vi kände att det helt enkelt inte lät som Ozzy, säger Sharon Osbourne.
– Vi tycker att den nya författaren verkligen har fångat Ozzys röst, och nu är vi redo att skicka manuset till olika regissörer.

Sharon medger att hon tidigare hade svårt att förstå varför vissa filmprojekt kunde ta årtionden att färdigställa.
– När jag såg folk på Oscarsgalan säga: “Jag har arbetat med den här filmen i 20 år och nu är den äntligen klar”, brukade jag tänka: “Vilket skitsnack.” Men det är faktiskt sant. Att göra film är inte alls som att spela in ett album, tro mig. Att arbeta med manusförfattare och regissörer är ett jävla livslångt åtagande om man ska få en film i mål.

Trots alla utmaningar är Sharon övertygad om att de projekt som nu är på gång kommer att bli ett värdigt sätt att hedra hennes makes arv.
– Han var killen som kom från ingenting, hade ingenting och ändå lyckades. Och han glömde aldrig vem han var eller var han kom ifrån. Han försökte aldrig vara någon annan än den han faktiskt var – en genuin människa, fullständigt jävla galen, underbart vansinnig. Han var verkligen en på miljonen.

Text: Mattias “Madcap” Nilsson
Foto: Ross Halfin

Relaterade artiklar